Для старшого покоління питання, яке стоїть у заголовку статті, здасться щонайменше дивним. Звичайно, кожен городянин середнього та похилого віку відповість, що по можливості володіння житловою нерухомістю в пріоритеті.
Однак сучасна молодь не завжди поділяє ці погляди. За останні роки найвищою цінністю більшості з них вважається свобода в усьому. У тому числі у виборі місця проживання. Під час пошуку роботи студенти-випускники часто розглядають різні міста, не прив’язуючись до рідних країв. Точно так же через кілька років не виключена зміна роботи, а відповідно місця проживання.
Однак це далеко не єдина причина, чому сотні людей вибирають оренду.
Фінансова сторона
Ні для кого не секрет, що квартири у великих містах України коштують дорого. Далеко не кожен може накопичити потрібну суму навіть за 5-10 років. А створювати сім’ю і жити окремо від батьків хочеться практично всім.

Купівля квартири для більшої частини населення, на жаль, – нездійсненна мрія. У той час як оренда більш реальна.
Напевно у читача відразу виникає пропозиція скористатися кредитом. Але ставки українських банків настільки високі, що за підсумком Ви переплачуєте колосальну суму. Плюс до всього хитка економічна обстановка не дає впевненості в завтрашньому дні, і люди просто бояться зв’язуватися з іпотекою.
Не завжди купують житло навіть ті, у кого є “під подушкою” запас. Хтось ще не назбирав на квартиру мрії, а хтось планує переїхати в іншу країну.
Але, безумовно, більша частина українців з грошима купує житло у власність, щоб відчувати себе впевненіше.
Переваги володіння нерухомістю
Свій кут – це життєвий комфорт, спокій, можливість створювати інтер’єр на власний розсуд.
Якщо Ви не обтяжені іпотечними зобов’язаннями, то в цьому випадку звільняєтесь від щомісячних платежів, які передбачені орендою. Так наприклад втративши роботу, не доведеться думати про те, чим платити за орендоване житло.
Але найвагоміший аргумент полягає в тому, що квартира – це актив. У будь-який момент її можна продати. А навіть якщо Ви вирішите переїхати, то зможете здавати житло і отримувати дохід.
Однак пам’ятайте, що не всяка нерухомість ліквідна. Купуючи квартиру на вторинному ринку, будьте готові до того, що її вартість буде з кожним роком знижуватися. Адже будівлі радянських часів вже застарілі, а комунікації зношені.
Первинний ринок цінується більше. До того ж покупка на стадії котловану заощадить велику суму. Якраз у цьому випадку Ви можете спокійно чекати здачі будинку в експлуатацію, а тим часом знімати квартиру. Все одно вигода буде очевидна.
Що робити, якщо грошей на покупку недостатньо?
Звичайно, на це найпростіше відповісти: скористатися орендою, а тим часом збирати на свою нерухомість.
Але щомісячна оплата близько 300 доларів США так чи інакше відсуває рух до мети на крок назад.
Тут є щонайменше три виходи з ситуації:
- розстрочка платежу від забудовників;
- покупка маленької квартири під здачу;
- оренда з правом викупу.
Примітка. Кожен варіант передбачає наявність стартового капіталу.
Перший пункт вельми поширений серед покупців первинної нерухомості. Розстрочку оформляють зазвичай на початковому етапі будівництва будинку, щоб заощадити і отримати максимальний термін для виплат. Сума початкового внеску варіюється в залежності від фінансової політики компанії (в середньому це 30%).

Далі покупець оплачує нерухомість рівними частинами протягом всього періоду будівництва (2-3 роки). Відсоток по розстрочці істотно нижче, ніж по іпотеці. Іноді забудовники влаштовують акції, і покупець звільняється від оплати комісії взагалі.
Другий варіант передбачає таку ситуацію: у Вас велика сім’я, якій потрібна простора квартира (мінімум 50-60 квадратів). Але грошей на таке житло немає. Зате є гроші, наприклад, на гостинку. Вплутуватися в розстрочку немає бажання (або впевненості), але і віддавати повну суму оренди, накопичуючи залишок коштів, не розумно.
В цьому випадку можна поступити таким чином: покупате смарт-студію під здачу, отримуєте дохід, додаєте пару тисяч і знімаєте житло побільше. В процесі накопичуєте потрібну суму, продаєте гостинку і купуєте іншу квартиру.
Останній пункт хоч і не поширений поки в наших краях, але подібне явище існує. Припустимо, господареві потрібна якась велика сума грошей, яку Ви оплачуєте як перший внесок (близько 20-30%). Потім щомісячна оплата приблизно дорівнює орендній ставці, але платите Ви вже за свою квартиру.
Питання про те, купувати житло або знімати, індивідуальне. І відповідь на нього може дати тільки сама людина, проаналізувавши безліч чинників.
Бажаємо прийняти правильне рішення!




